GÜNDEM
Giriş Tarihi : 20-11-2020 09:37   Güncelleme : 20-11-2020 09:37

Ekrem İmamoğlu'nun ifadesi ortaya çıktı!

Ekrem İmamoğlu'nun kendisi hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan soruşturmada verdiği ifade ortaya çıktı

Ekrem İmamoğlu'nun ifadesi ortaya çıktı!

Ekrem İmamoğlu'nun kendisi hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan soruşturmada verdiği ifade ortaya çıktı.

Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul'a karşı çıktığı gereçesiyle hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından soruşturma başlatılmıştı.

TV 100'de yayınlanan Sağlı Sollu programında Ahu Özyurt'un konuğu olan gazeteci Barış Yarkadaş, Ekrem İmamoğlu'nun soruşturma kapsamında verdiği yazılı ifadeyi paylaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu verdiği ifadede, "Ben Kanal İstanbul'un bu kentin tabiat varlıklarını bozacağına inanıyorum. Aynı zamanda görevim gereği de bunlara karşı yurttaşı uyarıyorum. Benim üst geçide, alt geçide, değişik yerlere afiş asma yetkim var. Bu afiş asma yetkim de 5216 sayısı kanunla bana verilmiştir. Ve bu kanun uyarınca da bir yönetmelik çıkarılmıştır. Bu yönetmeliğe göre de adı geçen yerlere afiş asabilirim. Halkı bilgilendirme görevimi yerine getirdim. Benim bu bilgilendirme görevim Anayasa ile güvence altına alınmıştır" sözlerini sarf etti.

İşte Yarkadaş'ın açıkladığı İmamoğlu'nun yazılı ifadesi;

Ben 20 Aralık 2019 tarihinde İBB Başkanı olarak Kanal İstanbul protokolünden çekildim. Belediye olarak bundan çekildik. İdare olarak siz bugüne kadar buna itiraz etmediniz. Bu protokolü bozmamızı mahkemeye götürmediniz! Herhangi bir itirazınız olmadığı için de bu kesinleşmiştir. Bu protokolden çekilmekle kalmadım. Aynı zamanda Kanal İstanbul projesinin durdurulması için gittim dava da açtım.
Hukuk devleti ilkelerinden biri de belirliliktir. İdarenin tek yanlı işlem yapma üstünlüğüne karşı Anayasamız bireylere bilgi edinme, dinlenilme ve savunma hakkı vermiştir. Ben de bu doğrultuda Kanal İstanbul'un çevreye, doğaya, kente zarar vereceğini… Sadece İstanbul'u değil, bütün Türkiye'yi etkileyeceğini düşündüğüm için. Halkı bilgilendirme görevimi yerine getirdim. Benim bu bilgilendirme görevim Anayasa ile güvence altına alınmıştır.
Biz İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bir anket düzenledik. Bu ankete 606 bin 317 kişi katıldı. Ankete katılanların yüzde 64.2'si bu projeye karşı çıktı. O yüzden bu ortaya konulan projenin bir devlet projesi değil, hükümet projesi olduğuna inanıyorum. Devlet politikası örneğin; başka bir ülkenin içişlerine karışmamaktır. Biz milli güvenliğe aykırı bir tutum içine girersek bu devletin egemenlik yetkisine halel getirir. Ama Kanal İstanbul bu kapsamda değil. Zaten bu proje AKP'nin 2023 seçim vaatlerinin arasındadır, çılgın proje olarak tanımlanmıştır. Hükümetin bir partinin seçim vaadidir.