Canlı Yayın Foto Galeri Video Galeri
kanal42haber.com > DÜNYA > VELİAHT PRENS'İN DERDİ ANLAŞIL...
09 Kasım 2017 Perşembe 09:07

VELİAHT PRENS'İN DERDİ ANLAŞILDI! EL KOYACAK

Suudi Arabistan’daki yolsuzluk operasyonunda 800 milyar dolarlık 1700 hesap donduruldu.

Petrol devi Suudi Arabistan’da geçen hafta sonu yolsuzluk gerekçesiyle gerçekleştirilen büyük tasfiyede yeni hedef malvarlıkları.

11 prens ve 4 bakanın da aralarında olduğu gözaltındakilerin mal varlıklarının değerinin 800 milyar dolar (3.1 trilyon TL). Bu miktar, Türkiye’nin 2016 yılı gayrisafi yurt içi hasılasına (GSYH) 857.7 milyar dolar (3.3 trilyon TL) yaklaşırken, Suudi Arabistan’ın aynı yıla ait 646.4 milyar dolarlık (2.5 trilyon TL) GSYH’sinin de üzerinde.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman (32) liderliğindeki hükümetin gözaltındakilerin malvarlıklarına el koymayı planlıyor. El konulan hesapların sayısının 1700’e ulaştığı tahmin ediliyor. Veliaht Prens bin Selman’ın ülke ekonomisinin petrol bağımlılığını azaltmak için yolsuzlukla mücadelenin elzem olarak görüyor.


‘YATIRIMI REDDETTİLER’ İDDİASI 

Katar’ın El Cezire Televizyonu’nun tutuklanan prenslerden birine yakın çevrelere dayandırdığı haberine göre, Veliaht Prens Selman, operasyona, başında olduğu “Vizyon 2030 Projesi” kapsamında ülkeye yatırım yapmaya çağırdığı Prens el-Velid bin Talal’dan ret yanıtı alması üzerine karar verdi. 

Selman, tutuklamalarla ülkenin diğer zenginlerine “Ya ödeyin ya da hapsi boylayın” mesajı vermek istiyor. Veliaht prens, Vizyon 2030 Projesi kapsamında ülkenin Mısır ve Ürdün sınırına yakın bir bölgeye 600 milyar dolar maliyetli bir megakent oluşturacağını açıklamıştı.

Ülkeyi “Ilımlı islam ülkesi” haline getireceğini ifade eden Selman, Vizyon 2030 Projesi kapsamında sosyal dönüşümler de planlıyor. Proje, ABD tarafından da destekleniyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Demokrasi, İnsan Hakları ve Çalışma Ofisi (DRL), dün “proje kapsamındaki sosyal ve ekonomik reformları destekleyen projeleri finansmanla ödüllendireceğini” açıkladı.

 

Yorum Yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
Bu habere yorum eklenmemiştir.