Canlı Yayın Foto Galeri Video Galeri
kanal42haber.com > DÜNYA > MALLOCH: BİZ OLSAK KELLESİNİ İSTER...
24 Kasım 2017 Cuma 09:22

MALLOCH: BİZ OLSAK KELLESİNİ İSTERDİK

Trump’ın siyasi kampanya danışmanı Malloch, “Türkiye, ABD’nin yasal şekilde seçilmiş başkanını devirmek isteyen bir kişiye ev sahipliği yapsaydı biz, onun kellesini isterdik” dedi.

Polis Akademisi ve Uluslararası Terörizm ve Güvenlik Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen 2’nci Güvenlik Sempozyumu, ‘Uluslararası Bir Tehdit Olarak FETÖ’ sloganıyla başladı. 

Sempozyumun açılış konuşmacıları arasında yer alan ABD Başkanı Trump’ın siyasi kampanya danışmanı Malloch, FETÖ’nün uluslararası terör örgütü olduğunu söyledi. Türkiye ile ABD’nin uzun süredir dost ülkeler olduğunu belirten Malloch, iki ülkenin ilişkilerinde sağduyuya ihtiyaç olduğunu söyledi. 

TÜRKİYE MÜTTEFİKİMİZ

Özellikle terörizmle mücadele ederken, uzun vadede sağlam ilişkiler oluşturmanın gerekliliğine vurgu yapan Malloch, “İlişkinin bozulmadan bunun yapılması gerekiyor. Bu ilişki bozulmasının getireceği sonuçlar, iki taraf için büyük olacaktır ve teröristlere fayda sağlayacaktır. İkinci Dünya Savaşı’nın sonundan beri Türkiye, ABD’nin yanında olmuştur. ABD-Türkiye ilişkilerinin temelinde, bunu devam ettirmek istiyoruz. Soğuk savaş boyunca Türkiye, NATO’da büyük bir rol üstlendi. Kendi coğrafyasında nükleer tehditle karşı karşıya kaldı. Bu ilişkinin eşsizliğini vurgulamamız gerekiyor. ABD ve Türkiye ilişkisi, dünya istikrarı, ekonomi işbirliği ve gelişim açısından çok önemlidir” dedi.

GEREKEN YAPILMIYOR

Türkiye’nin daima güvenliğin merkezinde yer alan bir ülke olduğuna dikkat çeken Malloch, Türkiye’nin, Trump yıllarında da müttefik olacağını söyledi. Son haftalarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Trump’ın çok güçlü kişisel ilişkiler kurmaya başladığını kaydeden Malloch, şöyle devam etti: “Böyle bir ilişki kurmaları bazı engellemelere rağmen doğru yönde ilerlediğini söyleyebilirim. Şu ana kadar en yakın ilişkilere sahibiz. Erdoğan, daha yüksek bir şekilde bizimle ilişki kurmaya hazır. İki ülke sonuç olarak birbirine ihtiyaç duyuyor. Bunlara rağmen ABD, Türkiye’nin makul talebini yerine getirmekte başarısız oldu. Bu talep, FETÖ olarak bilinen terör örgütü lideri Fetullah Gülen’in geri gönderilmesidir; fakat ABD’nin adalet ve dışişleri bakanlıkları, yavaş hareket ediyor. Türkiye’nin, ABD ile anlaşması var. Birçok suçluyu Türkiye, geri gönderdi. Türkiye, ABD’nin yasal bir şekilde seçilmiş başkanını devirmek isteyen bir kişiye ev sahipliği yapsaydı biz, onun kellesini isterdik. Buradaki sorun, derin devlet ve Gülen’in yardım kampanyalardır. Trump ve politikalarına bağlı olmayan ABD’nin önceki Ankara Büyükelçisi John Bass, ilişkilere zarar verdi. 70 yıl boyunca kurduğumuz ilişkilere zarar vermiştir. Bu dönemde, çok kötü bir süreç yaşadık. Erdoğan, bizim çok iyi bir ortağımız.”

ABD DERİN DEVLETİ

Gülen ve terör örgütünün ABD’de kendilerini korumaya çalıştığını vurgulayan Malloch, “FETÖ, İslami bir örgüt değil; terör örgütüdür. ABD’deki seçim kampanyalarına sponsorluk yapmış ve kendilerine koruma sağlamıştır. ABD’de yaptığı yatırımlar sayesinde yaşıyor. Derin devleti yeniden sorgulamaya başladık. Trump’ın bu sorunu çözmesi gerekiyor. Dışişleri Bakanlığı, bunu yapmıyor. Gülen’in çok yakın zaman içinde ve yasal şekilde Türkiye’ye geri gönderilmesi konusunda çalışmalıyız. Vize sorununun çözülmesi gerekiyor. Türkiye’nin Rusya’dan askeri malzeme almaması konusunda uyarmalıdır. Başkan, bunları yaparsa bunları engelleyecektir. Batı’da olan bazı kişiler, Türkiye’den nefret etmeye başladı. AB’de de Türkiye’ye karşı kampanyalar düzenlenmeye başladı. Bu insanlar, hatalı” diye konuştu.

 

Yorum Yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
Bu habere yorum eklenmemiştir.