Canlı Yayın Foto Galeri Video Galeri
kanal42haber.com > GÜNDEM > KONYA’DA AFET VE YANGIN TATBİKATI G...
11 Ekim 2017 Çarşamba 14:47

KONYA’DA AFET VE YANGIN TATBİKATI GERÇEĞİNİ ARATMADI

Konya’da bir hastanede yapılan afet ve yangın tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Medova Hastanesinde, Hastane Afet Planı Uygulaması (HAP) ve yangın tahliye tatbikatı yapılarak, hastanenin bir afet anında imkan ve kabiliyeti değerlendirildi. Konya İl Sağlık Müdürlüğü nezaretinde yapılan tatbikatta senaryo gereği, yakın bir bölgede meydana gelen deprem sırasında oluşan “Toplu Yaralanma” neticesinde Medova Hastanesine getirilen çok sayıdaki yaralıya acil müdahale konusu işlendi. Panik oluşmaması için tatbikat öncesi hastanede bulunan misafirler, yapılan anonslarla bilgilendirildi.
Afet tatbikatında afet triyajı, acil müdahale ve tedavilerin organize edilmesi gibi aşamalar, HAP Başkanı komutasında bir araya gelen HAP ekibi tarafından önce masa başı toplantısıyla, ardından da uygulamalı olarak tatbik edildi.
Yangın ve tahliye tatbikatında ise senaryo gereği, hastanenin Koroner Yoğun Bakım Ünitesi’nde çıkan yangın sonrası üniteden hastaların tahliyesi ve başka bir sağlık kurumuna sevk edilmesi konusu işlendi. Tatbikata destek veren itfaiye ile birlikte temsili yangına müdahale edildi. Çevredeki vatandaşların da meraklı gözlerle izlediği tatbikat, hastane çalışanlarına verilen yangın söndürücülerin kullanımı ve yangına müdahale eğitimi ile sona erdi.

Yorum Yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
Bu habere yorum eklenmemiştir.