Canlı Yayın Foto Galeri Video Galeri
kanal42haber.com > GÜNDEM > KONYA'DA 78 YAŞINDA BARFİKS ÇEK...
11 Kasım 2017 Cumartesi 11:22

KONYA'DA 78 YAŞINDA BARFİKS ÇEKEN DEDE AĞAÇTAN DÜŞTÜ

78 yaşında ağaçta barfiks çekerken düşüp, dizindeki kemikleri kırdı

Konya'da 78 yaşındaki Mustafa Özgen, bel fıtığı nedeniyle ağrılarını azaltmak için ağaç dalına tutunup barfiks çekerken, dal kırıldı. Yere düşüp bayılan  ve sağ dizindeki kemiklerde kırıklar oluşan Özgen, bir hastanede yapılan ameliyatla, yeniden eski sağlığına kavuştu. 

Beyşehir ilçesinde oturan Mustafa Özgen, bel fıtığı nedeniyle, ağrılarını azaltmak için evinin arka bahçesinde bulunan kiraz ağacının yanına gitti. Özgen, ara sıra yaptığı gibi ağacın dalına tutunarak barfiks çekip belindeki kasılmaları gevşetmek istedi. Elleriyle dala tutunan Özgen, dalın kırılması sonucu yere düşerek baygınlık geçirdi. Özgen, ambulansla kaldırıldığı Konya Özel Farabi Hastanesi?nde yapılan tedavisinde sağ dizinde kırıklar oluştuğu belirlendi. Yapılan ameliyatla yeniden eski sağlığına kavuşan Mustafa Özgen, olay günü kahvaltı yaptıktan sonra her zaman olduğu gibi yine ağaç dalına tutunup barfiks çekmek istediğini belirtti. Özgen, " Bel fıtığım nedeniyle, belimi gevşetmek için oradaki dala tutundum. Normalde ayaklarımı yerden kesmezdim. Ayaklarımı yerden kesince birden kendimi yerde buldum. Kendimden geçmişim, ayağım dönmüş ve kırılmış. Tedavimi oldum. Şimdi kendimi çok daha iyi hissediyorumö dedi.

Ameliyatın başarılı geçtiğini belirten Ortopedi ve Tramvatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Arazi, 50 yaş üstü insanların çoğunun kemiklerinin sağlamlığının azalıp kırılganlığının arttığını kaydetti. Bu nedende küçük düşmelerde dahi kırıklar oluşabildiğini ifade eden Arazi, şunları söyledi:

"İleri yaştaki hastalarımızda kemiklerde 'Osteoporoz' dediğimiz bir hastalık ortaya çıkıyor. Osteoporoz tüm dünyada yaygın görülüyor. Bu hastalık kemiklerin sağlamlığını azaltıp, kırılganlığını artırıyor. Çok hafif travmalarda, düşmelerde, yolda takılıp düşmeler de bile bu tür kırılmalar görülebiliyor. İleri yaşlarda osteoporoz dediğimiz kemik erimesine bağlı kırıklar ciddi bir sağlık sorunudur. Yapılan araştırmalarda 50 yaşın üstündeki insanlarda 4 kadından 2?sinde, erkeklerde ise 4 erkekten 1?nde bir şekilde osteoporoza bağlı kırık olduğu ortaya çıkıyor. Bu ciddi bir risk olduğunu gösteriyor."

Mustafa Özgen'in de kemiklerinin zayıf olması nedeniyle basit tramvayla kırık ortaya çıktığını belirten Arazi, " Mustafa Özgen, daha önce bizde protez ameliyatları olmuştu. Aynı kireçlenmeler belinde de olduğu için belini rahatlatmak için ağaca asılmaya çalışmış. Dal kırılınca yere yığılıyor. Mustafa amcanın kemikleri zayıf olduğu için çok kolay şekilde diz bölgesinde parçalı bir kırık meydana gelmiş. Burada kırık tedavisini yaparak hastamızı kısa sürede hem hareketlendirdik, hem de eski hayat kalitesini yakalamasına yardımcı olduk diye konuştu.

 

 

 

Yorum Yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
Bu habere yorum eklenmemiştir.