SON DAKİKA
Advert
Advert

Kılıçdaroğlu Davutoğlu’nu ziyaret etti

Bu haber 16 Eylül 2020 - 9:07 'de eklendi ve 8 views kez görüntülendi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu’nu ziyaret etti. Ortak basın toplantısında ‘İttifak gündeme gelmedi’ diyen liderler iktidarı sert sözlerle eleştirdi. Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin dış politika konusunda en yalnız ülke haline geldiğini vurguladı. ‘Dış politikanın en büyük düşmanı hamasettir’ diyen Davutoğlu da Akdeniz için ‘Azerbaycan dışında bize destek olan ülke kalmadı’ ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’na ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu. 1.5 saat süren görüşe sonrası iki lider soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu “Türkiye’nin, dünyanın sorunlarını karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Genel Başkan görüşlerini dile getirdi, özellikle demokrasi konusunda ortak payda oluşturmamız da çok önemliydi. Biz düşüncesini özgürce ifade edebileceği Türkiye özlemini karşılıklı ifade ettik. Önümüzdeki süreç içerisinde önemli sorun olduğunda görüşebileceğimizi ifade ettik” dedi.

LİDERLERİN GÖRÜŞMESİ ZARURİ

Ziyareti için Kılıçdaroğlu’na teşekkür eden Davutoğlu, şunları söyledi: “Büyük değişimlerin yaşandığı bir dönemde hepimizin ihtiyacını hissettiği görüş alışverişinde bulunmaktır. Sayın Genel Başkan’ın ziyareti güzel bir başlangıç. Demokratik iklimimizin sağlam bir temele dayandırılması için bütün siyasi liderlerin görüşmesini zaruri olarak görürüz. Özellikle son dönemde yaşadığımız ve heyetlerle yaptığımız görüşmelerde de ele aldık. Bizim yapmamız gereken sık ziyaretlerle bütün konularda Türkiye’nin hak ettiği siyasi çizgiyi takip etmektir.”

İTTİFAK GÜNDEMDE HİÇ OLMADI

Çatı ittifakı kurulup kurulmayacağı ile ilgili gelen soru üzerine Kılıçdaroğlu “Bu görüşme tümüyle bir hayırlı olsun ziyaretiydi. İttifak ile ilgili konu gündeme gelmedi” yanıtını verdi. Davutoğlu da “Türk siyaseti kendi çizgisini oluşturur. Her görüşmeyi ittifak ya da kategorik çerçeveye oturmak yerine bu görüşmelerin normalleştirilmesi lazım. Siyasi parti liderlerinin görüşmesi anormal değildir, biz de iadeyi ziyarette bulunacağız. Bayramlaşma teklifimizi reddetmiş iki parti iktidarda. İttifak meselesi gündemimizde hiç olmadı” diye konuştu.

İKTİDARA GELME ŞANSLARI YOK

Seçim mevzuatındaki değişiklik tartışmaları ile ilgili olarak da Kılıçdaroğlu “Bir iktidar sürekli seçim kanunlarıyla uğraşıyorsa gidici demektir. Yanına MHP’yi alarak ‘nasıl iktidarı sürdürürüz’ arayışına gireriz diyen iktidar Türkiye’yi yönetemez. Düzenleme geldiğinde oturur konuşuruz ama darbe hukukunu tahkim eden siyasi anlaşıya da karşıyız” dedi. Davutoğlu da “Gelecek Partisi girdikten sonra gündeme girdi. Önemli iki boyutu var. Eğer iktidarda olanlar, yeni mevzuat getiriyorsa oyunun kuralları içerisinde iktidara gelme şansları yok ki kuralları değiştiriyorlar. Oyun sürerken kuralı değiştirenler 90 dakikanın sonunda nefesinin tükeneceğini düşünen taraftır. Genellikle bir sonraki seçimlerde zararlı çıkarlar” dedi.

AK PARTİ HAFIZA SANCISI YAŞIYOR

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın görüşme için “Yarım kalan istikşafi görüşmeler yeniden başlıyor” demesi hakkında Kılıçdaroğlu “Bülent Turan’ı muhatap almak istemem” dedi. Davutoğluda ise şu sözlerle yanıt verdi: “AK Parti Grup Başkanvekilini muhatap almam. Eğer Cumhurbaşkanına danışarak yapmışsa cevap vermek gerekir, yapmamışsa da sormak gerekir. Bülent Turan’ın da genel başkanıydım. Hiçbir şeyi gizli yapmam. O günkü görüşmeler görevlendirmesiyle olmuştur ve her aşamasında da Cumhurbaşkanının bilgisi dahilindedir. Siyasi partiler için en vahim tablo, kendi hafızasını kaybetmektir. AK Parti kendi hafızasının sancılarını yaşıyor şu an.”

ABD ATİNA İLE TATBİKAT YAPIYORSA SEN DE S-400’LERİ AKTİVE EDECEKSİN

Liderler basın toplantısının büyük kısmında dış politika ve Doğu Akdeniz’de yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’nin dış politikasının 180 derece değişmesi gerektiğimi her ortamda ifade ettiklerini belirten Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin yeni Navtex ilanının “Oruç Reis’in egemen güçlerin talebiyle geri çekilmesi ve ağırlığı taşıyamaması nedeniyle iktidar kendine yeni bir alan açmasıyla” açıkladı. CHP lideri, yeni Navtex ilanın toplumu aldatmaya yönelik bir açıklama olduğunu savundu. “Bu ülkede Dışişleri Bakanı kim” diye soran Kılıçdaroğlu “Dışişleri bürokrasinini tümüyle devre dışı bırakıldığını bilmiyor muyuz? Türkiye bütün bu olaylar olurken en haklı davasında yalnız kaldı. Devlet dediğiniz ortamın ciddiyeti olur. Bir kişi kendi ve aile çıkarlarını ülke çıkarları üstünde tutuyorsa böyle bir tablo oluşur. Bir aile şirketi oturmuş dış politikayı oluşturuyor Besleme medya ‘şak şak’ alkışlıyor ama Türkiye bir felaketin içine doğru gidiyor’’ dedi. Kılıçdaroğlu, ABD-Yunanistan tatbikatına ilişkin “ABD Yunanistan’la tatbikat yapıyorsa sen de S-400’leri aktive edeceksin. Gerçekten rol almak istiyorsa Mısır’la bir araya gelmek zorundadır” ifadelerini kullandı.

MISIR’LA GÖRÜŞMELER BAŞLAMALI

Türkiye’nin Doğu Akdeniz ve Libya politikasının doğru olduğunu belirten Davutoğlu ise şunları söyhledi: ‘’Bin 850 kilometre sahili ile Doğu Akdeniz’in en büyük sahildaş ülkesi Türkiye’dir. Türkiye’nin politikası ne kadar haklıysa, donanmasının faaliyetleri ne kadar doğruysa diplomasisi o kadar yanlıştır. Doğu Akdeniz’de göstermelik Navtex ilanı konjonktürel ve inandırıcılığı olmayan bir ilandır. Erdoğan’ın şahsileştirdiği dış politikayla sürekli iltifatlar ettiği Putin YPG’yi devlet gibi karşıladı, ABD, Güney Kıbrıs’a silah ambargosunu kaldırdı. Bize destek veren sadece Azerbaycan kaldı. Hiçbir zaman böylesine bir yalnızlık tablosuyla karşılaşmadık. Türkiye’nin derhal bu tabloyu değiştirecek eylemler yapması lazım. Mısır’la münhasır ekonomik bölge görüşmeleri başlatılmalıdır. Mısır Afrika’nın en uzun sahiline sahip ülkesidir biz de Asya’nın… Bir ABD Dışişleri Bakanı Rum kesimine inip Türkiye’ye bilgi verme nezaketi göstermeksizin adadan ayrıldıysa bu bir pozisyondur. Bu pozisyon Recep Tayyip Erdoğan tarafından yüksek bir retorikle hakaret mesajları yayınlanarak çözülmez. Dış politikanın ne büyük düşmanı hamasettir. ABD ilişkileri şahsileştirilmekten çıkarılmalıdır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: