Canlı Yayın Foto Galeri Video Galeri
kanal42haber.com > EKONOMİ > İçten içe eriyor...
24 Aralık 2018 Pazartesi 10:19

İçten içe eriyor

Asgari ücretli her 100 üründen 86’sında alım zorluğu yaşıyor…

Birleşik Metal-İş tarafından hazırlanan “Asgari Ücretle Alım Gücü Dönem Raporu” asgari ücretlinin içinde bulunduğu geçim zorluğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Raporda asgari ücretin temel gıda harcamalarının çoğunda alım gücünün ciddi oranda kayba uğradığı belirtildi. Rapora göre, asgari ücretli her 100 ürünün 86’sında alım gücü yaşarken, iki yıl önce alabildiği soğanın bugün ancak yüzde 38’ini alabiliyor.

Birleşik Metal İşçileri Sendikası Sınıf Araştırmaları Merkezi tarafından, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Madde Fiyatları, TÜFE ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı verileri baz alınarak hazırlanan “Asgari Ücretle Alım Gücü Dönem Raporu” asgari ücretlinin içinde bulunduğu geçim zorluğunu bir kez gözler önüne serdi.

ASGARİ ÜCRETLİ SOĞAN ALAMIYOR

2018 yılında yaşanan enflasyon artışları nedeni ile asgari ücretin reel olarak gerilediğinin vurgulandığı raporda asgari ücretlinin bazı temel harcama kalemlerinde alım gücünün 2016 yılı Kasım ayına göre ciddi boyutlarda kayıp yaşandığı vurgulandı. Raporda, yaşadığı fiyat artışı ile gündemde yer tutan ‘soğan’ üzerinden yapılan bir değerlendirmede, asgari ücretlinin geliri ile iki yıl öncesi alabildiği soğanın ancak yüzde 38’ini alabildiğine işaret edildi.

 

PATATES LÜKS

Asgari ücretlinin alım gücünde kayıp yaşadığı diğer kalemler ise raporda şu şekilde yer aldı: “Kasım 2016 dönemi ile kıyaslandığında, patatesteki alım gücü kaybı yüzde 52, domatesteki alım gücü kaybı yüzde 42, bir önceki aya göre fiyatı düşen yumurtada yüzde 28, sütte yüzde 28, elmada yüzde 25, kuru fasulyede yüzde 15, pirinçte yüzde 19, kuzu etinde yüzde 14 oldu.”

SOĞAN ALINABİLMESİ İÇİN ASGARİ ÜCRETİN 4 BİN LİRA OLMASI GEREKİYOR

Asgari ücretlinin alım gücünde kayıp yaşadığı ürünleri Kasım 2016 ile aynı miktarda bugün alabilmesi için asgari ücretin ne olması gerektiği ile ilgili de hesaplamaların yapıldığı rapora göre, asgari ücretlinin Kasım 2016’da alabildiği kadar soğan alabilmesi için asgari ücretin (Kasım 2018 için) 4 bin 236 lira, aynı miktarda patates alabilmesi için 3 bin 357 lira, aynı miktar bebek maması alabilmesi için 3 bin 357 lira, aynı miktar domates alabilmesi için 2 bin 744 lira, aynı miktarda kömür alabilmesi için ise 2 bin 354 lira olması gerektiği kaydedildi.

TEMEL GIDADA BÜYÜK KAYIP

Asgari ücretlinin alım gücünde kayıp yaşadığı diğer kalemler ise raporda şu şekilde yer aldı: “Kasım 2016 dönemi ile kıyaslandığında patatesteki alım gücü kaybı yüzde 52, domatesteki alım gücü kaybı yüzde 42, bir önceki aya göre fiyatı düşen yumurtada yüzde 28, sütte yüzde 28, elmada yüzde 25, kuru fasulyede yüzde 15, pirinçte yüzde 19, kuzu etinde yüzde 14 oldu.”

Yorum Yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
Bu habere yorum eklenmemiştir.