SON DAKİKA
Advert
Advert

EVLİLİKTE BENCİLLİĞE DİKKAT

Bu haber 28 Temmuz 2020 - 8:41 'de eklendi ve 48 views kez görüntülendi.

Bencillik, var oluşumuzla birlikte ortaya çıkmaktadır. İnsanlar doğdukları an itibariyle bencillik duygusuna sahiptirler. “Herkese muhtaç” bir şekilde yaşamını devam ettiren bebekler ve çocuklar, etraflarındaki insanların ilgisinin merkezinde olabilmek için ne gerekiyorsa yaparlar. Ama zamanla çocukluk döneminden sıyrılma ile, bencillik duygumuzdan da kademe kademe uzaklaşmaya başlıyoruz. Yaşı ilerlediği halde duygusal gelişimi geri kalmış bireyler ise, ben merkezli davranışlar sergileyerek, diğer bireyler tarafından bencil olarak nitelendirilmekten kurtulamıyorlar.

Bencillik, sadece ihtiyaçlarının diğer insanlardan daha çok ve önemli olduğunu düşünmek değil, aynı zamanda kendilerini diğer insanlardan daha önemli ve daha üstün görmektir.

Peki, bencil birey ilişkilerinde hem kendine hem karşısındaki kişiye nasıl zarar vermektedir? Bencil kişilik yapısına sahip bireyler, kendi nazarında daima haklı olduklarını savunurlar ve kurdukları ilişkilerde kendi menfaatlerini daima ön planda tutarlar. Kendilerinden taviz vermeye tahammül edemezler. Ama kendilerinin diğer bireyler tarafından anlaşılması gerektiğini vurgularlar. Bencil kişilerde empati kuramama belirgindir.

Bencillik, evlilik hayatına nasıl zarar vermektedir? Bunu iki açıdan ele almak gerekiyor. Bencil insan nasıl mutlu oluyor, kendisini nasıl tatmin ettiriyor. Ve de eşinin kişiliğine benliğine nasıl zarar veriyor.

Evlilik, bencil insanlara bir anda verilen sihirli bir lamba gibidir. Nasıl ki lambadan çıkan cin, lamba sahibinin her dediğini yerine getiriyor itaat ediyorsa, bencil birey için de eş, tıpkı bir cin gibi, eşinin bütün ihtiyaçlarını karşılayarak, onu zahmetten kurtaracak, ona hizmet edecek ve lamba cini gibi onun isteklerini asla sorgulamayacaktır. Bütün bunları yaparken, eş karşısındaki kişiden hiçbir talep de bulunmayacak, olur olmaz isteklerde bulunup eşini bunaltmayacak, sürekli fedakâr olmaya devam edecektir. Bu tarz eşler, bencil kişiler için bulunmaz hint kumaşıdır. Bu şartlarda sıradan bir insanın böyle bir eşi kabul etmesi ve bir ömür boyu tahammül etmesi ise mucize gibi bir şeydir.

Böyle bir eşi kabul ederek, iyi bir eş, uyumlu bir eş olmuyoruz. Aksine, eşimize büyük zarar veriyoruz. Çünkü eşimiz, hiçbir zaman bu şekilde davrandığımızda kendi hatalarını görmeyecek ve asla kendi bencilliğinin farkında olamayacaktır. Böylece eş ömür boyu kendisine hizmet edilmesine, itaat edilmesine alışarak tembelliği iyice pekişecektir.

Evlilik kurumunun devamlılığı adına, eşlerin evliliklerde daima fedakâr olması gerekliliği toplumdaki bireylere dayatılmaktadır. Bu durum ise, bencil eşlerin işine gelmekte, eşinin sürekli fedakârlık yapmasını beklemekte; yaptığı fedakârlığı aslında bir zorunlulukmuş gibi eşine yansıtarak, zamanla evliliği çıkmaz bir yola sokarlar. Bu davranışlar, eşler arasında zamanla sinir, stres, öfke ve ya tam tersi bir suskunluk yaratma ve evlilik iki taraf içinde cehenneme dönüşmeye başlamaktadır. Çünkü evlilik, bir kişiye hayatının geri kalanında hizmet etmek, kendini ona adamak değildir. Evlilik, bir hayatın paylaşımıdır. Hiç kimse evleneyim ve birine köle olayım diye hayal kurmaz ya da bunu yaşamak istemez. İnsanlar, mutluluklarını pekiştirmek için evlenirler. Bu niyetle evliliğe başlarken, eşlerden birinin ya da her ikisinde bencillikleri devreye girer de birbirlerine hükmetmeye başlarsa, evlilik tahammül edilemez bir hal alacaktır.

Erkeklerin ve kadınların bencillikleri evliliklerde aynı şekilde görülmez. Çünkü erkek ve kadının kişilik yapılarının farklı olmasından dolayı, evlilikteki sorumlulukları ve beklentileri de farklıdır. Kadınlarda duygusal ihtiyaç ön planda iken, erkeklerde fiziksel ihtiyaç ön plandadır.

Bundan dolayı eşler, birbirlerinin beklentilerine karşı duyarlı olmalıdır. Duyarlı olunmadığı takdirde, eşinize aidiyet duygusunu hissettirememiş olursunuz. Sadece kendi beklentilerinizin karşılanması gerektiğini bekleyip, karşımızdaki kişiye hiçbir değer göstermezsek; evliliğimize de bencilce davranmış oluruz. Sorunlarımızda kendimizi daima haklı görüp çözüm için hiçbir çaba sarf etmeden karşımızdan çözüm beklemek de bencilliğin başka şeklidir. Onun için ilişkilerimizde daima empati kurmaya çalışmalıyız. Empati kurmada başarılı olmaya gayret gösterip eşimizin beklentilerini anlamaya çalışırsak, bencillikten kurtulmuş halde, birlikte güzel günler geçireceğimiz ilişkilerde yaşam sürmeye devam edeceğiz demektir.

NAZLI ÇALIŞKAN

Nazlı Çalışkan
Nazlı Çalışkannazlicaliskan42@gmail.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
%d blogcu bunu beğendi: