Canlı Yayın Foto Galeri Video Galeri
kanal42haber.com > GÜNDEM > ÇORLU'DA TREN KAZASI 24 KİŞİ H...
09 Temmuz 2018 Pazartesi 11:12

ÇORLU'DA TREN KAZASI 24 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ! "RAYLARIN BAKIMI 3 AY ÖNCE YAPILMIŞTI"

Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi sınırlarındaki Sarılar Mahallesi mevkiinde Edirne-Halkalı seferini yapan yolcu treninin 5 vagonunun raydan çıkması sonucu yaşanan kazada 24 kişi hayatını kaybetti. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesi yakınlarında meydana gelen tren kazası ile ilgili açıklamada bulundu.

Çorlu'daki tren kazasında 24 kişinin hayatını kaybettiği açıklanırken kazada rayların bakımsız kaldığı iddialarının sorulması üzerine konuşan Ulaştırma Bakanı Arslan, "Elbetteki eksiklik varsa ortaya çıkacaktır ancak rayların bakımı nisan ayında yapıldı" açıklamasında bulundu.

"RAYLARIN BAKIMI 3 AY ÖNCE YAPILDI"

İşte Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'ın Çorlu'daki tren kazasına ilişkin açıklaması şu şekild:

"Elbetteki eksiklik varsa ortaya çıkacaktır ancak şunu ifade etmeliyim bu tip projelerde belli yıllara sari yapılan teknik kontroller, geometrik kontrolleri var. En son yılda bir kez yapılması gereken kontroller nisan ayında, yakın bir zamanda yapılmış. Yol boyunca tren teşkil elemanlarımız ve şeflerimiz kontrollerini yapar ilgili mercilere bildirir. 8 Temmuz'da 10.40 itibarıyla 07.00 trenimiz bu yolu kullanmıştır ancak daha sonra 14.20 ile 15.10 arası metrekareye saatte 32 kilogram yağmur düşmüş, bu da oradaki menfezde olağanüstü şişmeye, zira zemin sürekli aldığı yağış nedeniyle suya doygunluk nedeniyle olağanüstü şişkinlik olmuş.

 

Tren raylarıyla menfez arasındaki malzemeyi götürmesi sonucu boşluk oluşturmuş, tren raydan geçtiği sırada zira raylar, traversler normal yoldaki gibi gözükmüş, makinistler tarafından görülme şansı yok. Lokomotif hattan geçtikten sonra oradaki boşluk anlaşılmış, lokomotif ve birinci vagon yoldan çıkmadan devam etmiş, birinci vagon dray etmiş yani yoldan çıkmış ancak mevcut pozisyonunu korumuş, diğer vagonlar menfezi geçmekle yan yatmışladır."

Yorum Yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
Bu habere yorum eklenmemiştir.