Canlı Yayın Foto Galeri Video Galeri
kanal42haber.com > GÜNDEM > AK PARTİLİ SORGUN'DAN GÜL'E...
02 Ocak 2018 Salı 13:37

AK PARTİLİ SORGUN'DAN GÜL'E: DOSTLARIN ATTIĞI GÜL İNCİTEBİLİR

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün tartışma yaratan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ilgili açıklamalarına ilişkin "Dostların attığı gül, incitebilir, üzebilir" dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Sorgun, partisinin il başkanlığı tarafından bir otelde düzenlenen değerlendirme toplantısına katıldı.

'SADECE BU KADARINI SÖYLEYEBİLİRİM'

Abdullah Gül'ün, 696 sayılı KHK ile ilgili sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar hakkında görüşü sorulan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sorgun, ''Cumhurbaşkanımız, nezaketle ve kibar bir şekilde ifade etti. Dostların attığı gül, incitebilir, üzebilir. Sadece bu kadarını söyleyebilirim" dedi

NE OLMUŞTU?

Resmi Gazete'de 24 Aralık 2017'de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 15 Temmuz darbe girişimi ve 'girişimin devamı niteliğindeki eylemlere' müdahale eden sivillerin cezai sorumluluğu doğmayacağı hükmüne yer verildi.

Söz konusu kararnamede 8 Kasım 2017'de çıkarılan KHK'nın 37. maddesine ek yapıldı: "Resmi bir sıfat taşıyıp taşımadıklarına, veya resmi bir görevi yerine getirip getirmediklerine bakılmaksızın 15/7/2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe teşebbüsü ve terör eylemleri ile bunların devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması kapsamında hareket eden kişiler hakkında da birinci fıkra hükümleri uygulanır."

Muhalefetten tepki çeken ve 'ülkeyi iç savaşa sürükleyebileceği' öne sürülen düzenleme ile ilgili Gül, şu yorumu yaptı:

​​​"15 Temmuz hain darbe teşebbüsüne karşı arkasına bakmadan sokağa çıkıp direnen kahraman vatandaşlarımızı koruma amacıyla çıkartıldığını düşündüğüm 696 sayılı KHK'nın yazımındaki hukuk diliyle bağdaşmayan muğlaklık, hukuk devleti anlayışı açısından kaygı vericidir. İlerde hepimizi üzecek olaylara ve gelişmelere fırsat vermemek için gözden geçirileceğini ümit ediyorum."

Gül, bu eleştirilerinden sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere kurucusu olduğu AK Parti'den tepkiler aldı.

ASGARİ ÜCRETLE EN İYİSİNDEN BİR BUZDOLABI ALINIR

Ücrete yüzde 14,2 zam yapıldığını hatırlatan Sorgun, yükü ağır olmayanların asgari ücrete 2, 3 ve 5 bin de diyeceğini ifade etti. 2000'li yılların başında asgari ücretin 97 dolar olduğuna dikkat çeken Sorgun, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Asgari ücret, bin 603 lira. Bu oran 421 dolara tekabül ediyor. 2001 yılındaki asgari ücretle kaç litre benzin veya mazot alınabiliyordu? En az 3 buçuk katı şuan daha fazla benzin veya mazot alınabiliyor. 1990'lı yıllarda bir buzdolabı almak için aylarca beklenirdi. Bugün asgari ücretle çok iyisinden bir buzdolabı alınabiliyor."

 

 

Yorum Yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
Bu habere yorum eklenmemiştir.