s" />

kanal42haber.com > GÜNDEM
20 Aralık 2018 Perşembe 10:29

ABD'nin Suriye kararı: Eve dönüş sürecini başlattık

Dünya kamuoyu, ABD'nin akşam saatlerinde aldığı Suriye kararını konuşuyor. Pentagon'dan gelen açıklamalar, bunun bir süreç olduğuna işaret ediyor.

Türkiye'nin Fırat'ın doğusuna operasyon hazırlığında olduğu bugünlerde, ABD'den üst üste açıklamalar geldi. İlk olarakBeyaz Saray'ın Amerikan askerlerinin Suriye'den çekilmeye başladığını duyurması üzerine Pentagon'dan yazılı açıklama geldi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), "Şu an için ortaklarımızla birlikte ve ortaklarımız kanalıyla çalışmaya devam ediyoruz" ibaresini kullandığı açıklamada çekilmenin bir süreç içerisinde olacağını bildirdi. DAEŞ'e karşı henüz savaşın bitmediğine yönelik mesajların bulunduğu açıklamada "ortaklarımız" ifadesi öne çıkıyor.

İsrail rejimi de konuyla ilgili bir değerlendirme yapıldı. Başbakan Binyamin Netanyahu, ABD'nin konuya ilişkin kendisini bilgilendirdiğini, Washington'un bölgede nüfuzunu göstermek için başka “yollara sahip olduğunu” aktardığını açıkladı.

 

Öte yandan Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç'ten  ABD'nin çekilme kararına ilişkin bir açıklama geldi. Çekilme kararına şüpheyle yaklaştıklarını ifade eden Klintseviç, "ABD’nin Suriye’den tümüyle çekileceğine inanmıyoruz. ABD, özel kuvvetlerini ve hava güçlerini Suriye’de bırakacaktır." şeklinde konuştu.

Yorum Yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
Bu habere yorum eklenmemiştir.